Bardzo często przedsiębiorcy, eksportujący swoje towary do Rosji, wraz z rozwojem działalności handlowej decydują się na założenie własnej spółki na terytorium Federacji Rosyjskiej. Inni zaś chcieliby założyć spółkę od razu, zakładając, że biznes z czasem się rozwinie. Z jakimi zatem kosztami przedsiębiorca musi się zmierzyć na etapie założenia spółki w Rosji jak również w początkowym okresie jej działalności? Odpowiedź na to pytanie z pewnością pomoże Państwu określić właściwy moment założenia własnej spółki w Rosji.
Koszty założenia spółki w Rosji
Koszty procedury założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terytorium Federacji Rosyjskiej nie są relatywnie wysokie. Składają się na nie przede wszystkim:
– kapitał zakładowy spółki w wysokości 10 000,00 RUB (około 500 zł) – minimalna ustawowa wysokość;
– opłata skarbowa z tytułu wniesienia spółki do rejestru osób prawnych w wysokości 4 000,00 RUB (około 200 zł);
– opłata notarialna w wysokości od 5 000,00 RUB (około 250 zł);
– koszty tłumaczeń w wysokości zależnej od ilości dokumentów, konieczności prowadzenia tłumaczenia ustnego podczas czynności notarialnej;
– wynagrodzenie prawnika rosyjskiego.
Koszty wynajmu lokalu na cele biurowe
Na etapie założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a właściwie przed sporządzeniem wymaganych dokumentów i wniosków, przedsiębiorca powinien się określić z lokalem na cele siedziby spółki. Mowa tutaj o lokalu fizycznym, a nie biurze wirtualnym, co niejednokrotnie było potwierdzone w interpretacjach przepisów prawnych, wydawanych przez urzędy skarbowe, które w Rosji prowadzą rejestr osób prawnych.
W przypadku, gdy urząd skarbowy w ramach postępowania rejestracyjnego, będzie chciał skontrolować fakt położenia spółki pod adresem wskazanym w dokumentach rejestracyjnych, inspektor urzędu ma prawo udać się w tym celu pod wskazany adres, co jest dość częstą praktyką. Zalecam zatem, aby w czasie trwania procedury rejestracyjnej, dyrektor spółki znajdował pod zadeklarowanym adresem w dni robocze w godzinach pracy przedsiębiorstwa. Wymóg zarejestrowania spółki pod adresem, gdzie znajduje się jej jednoosobowy organ wykonawczy (dyrektor) wynika z art. 13 ust. 1 Ustawy Federalnej z dnia 08.08.2001 Nr 129-FZ O rejestracji państwowej osób prawnych i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Biorąc powyższe pod uwagę, biuro spółki należy utrzymywać i opłacać przez cały okres jej działania, zatem będzie to istotny i stały koszt prowadzenia biznesu. Ceny wynajęcia lokalu na cele biurowe są dość zróżnicowane i zależą w dużej mierze od regionu Rosji jak również standardu nieruchomości.
Koszty pracownicze
Stosownie do obowiązujących przepisów prawa rosyjskiego spółka może, ale nie musi zatrudniać pracowników, z wyjątkiem dyrektora, który staje się jej pracownikiem już w chwili wniesienia do rejestru osób prawnych wpisu o zarejestrowaniu spółki i powołaniu jej jednoosobowego organu wykonawczego. Zgodnie z postanowieniami rozdziału 43 kodeksu pracy Federacji Rosyjskiej osoba, zarządzająca przedsiębiorstwem lub członek kolegialnego organu wykonawczego przedsiębiorstwa, mówiąc w uproszczeniu jej dyrektor lub członkowie zarządu są pracownikami przedsiębiorstwa, czyli łączy ich ze spółką umowa o pracę. Stosownie do art. 32 ust. 4 ustawy federalnej z dnia 08.02.1998 nr 14-FZ O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością w celu utworzenia spółki i jej dalszego funkcjonowania powołanie jednoosobowego organu wykonawczego – dyrektora jest bezwzględnie wymagane. Mając powyższe na uwadze, wynagrodzenie, z uwzględnieniem składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego, co najmniej jednego pracownika w spółce będzie jej stałym kosztem. Z kolei powołanie kolegialnego organu wykonawczego nie jest obligatoryjne. Pozostali pracownicy również muszą być zatrudnieni na podstawie o umów o pracę, chyba że zajdą przesłanki prawne, pozwalające zastosować umowy cywilno-prawne. Alternatywnie, spółka może skorzystać z usług zewnętrznych podmiotów, czyli outsourcingu, na przykład w zakresie prowadzenia księgowości spółki w Rosji.
Koszty prowadzenia księgowości
Księgowość spółki w Rosji może prowadzić jej dyrektor samodzielnie, o ile spółka ma prawo do prowadzenia księgowości w formie uproszczonej, lub jest przedsiębiorcą średniej wielkości w rozumieniu przepisów prawa rosyjskiego (art. 7 ustawy federalnej z dnia 06.12.2011 nr 402-FZ O prowadzeniu księgowości). W przeciwnym wypadku, należy zatrudnić stosownego pracownika – głównego księgowego lub powierzyć te czynności zewnętrznej firmie księgowej. Ceny w Rosji na usługi księgowe są dość zróżnicowane i zależą w dużej mierze od regionu Rosji jak również od renomy podmiotu, świadczącego usługi księgowe, i zaczynają się od około 5 000,00 RUB (około 250,00 zł) miesięcznie.
Pozostałe koszty
Zależnie od rodzaju wykonywanej działalności mogą powstawać inne dodatkowe stałe koszty przedsiębiorstwa, choćby koszty pozyskania odpowiednich koncesji na prowadzenie działalności, jeśli są wymagane, koszty ochrony własności intelektualnej i mienia, bieżące koszty biurowe, doradcze i notarialne, jednakże w tym artkule skupiłam się na najważniejszych z nich, mających zastosowanie do każdego przedsiębiorcy i mam nadzieję, że ułatwi to Państwu planowanie swojego biznesu w Rosji.
Irina Pronina
Prawnik rosyjski